Aktualizováno 10/03/2025
Pokud se chystáte na túru nebo na delší výlet, připravila jsem pro vás 10 tipů na turistické vybavení. Co se bude hodit mít na sobě nebo sbalené v batohu? Tak na to dnes podíváme.
Obsah článku
Základní turistické vybavení
Nezáleží na tom, jestli jdete na túru do hor nebo na celodenní výlet. Správná výbava je klíčem k tomu, aby byl váš den plný příjemných zážitků a vy jste se vyhnuli nečekaným nepříjemnostem. V tomto článku se podíváme na to, co si s sebou sbalit na jednodenní výlet (nejen) do hor. K jednotlivým položkám vám zrovna přikládám i odkazy na obchod, ve kterém nakupuju nejraději, takže pokud zrovna sháníte výbavu, můžete se hned prokliknout na jejich e-shop.

Pohodlné boty a oblečení
Jednou z největších chyb, kterou můžete udělat, je podcenit výběr oblečení a bot. Správné boty jsou základem turistické výbavy. Zapomeňte na módní tenisky – na turistiku jsou nejlepší pevnější boty, které vám poskytnou potřebnou podporu a ochrání vás před úrazem. Před túrou si boty raději „prošlápněte“, aby vás pak nečekalo nemilé překvapení v podobě puchýřů. Investice do kvalitních bot se vám vrátí na každém kroku.
Při oblékání se zaměřte na vrstvení. Proč vrstvení? Je to jednoduché – když je vám teplo, snadno si sundáte vrstvu, a když se ochladí, zase si ji přidáte. V přírodě se počasí může rychle změnit, a právě vrstvení vám poskytne flexibilitu. Navíc každá vrstva by měla plnit určitou funkci – odvádět vlhkost od těla, zahřívat, ochránit před deštěm.
Batoh
Lehký, ale zároveň dostatečně velký batoh je nezbytnou součástí turistické výbavy. Velikost batohu přizpůsobte potřebám. Na výběr správného batohu se podíváme v některém z dalších článků.
Co si sbalit do batohu
Teď už se pojďme podívat na to, co by nemělo chybět v batohu.
Ochrana před deštěm
Nepromokavé oblečení
I když předpověď počasí vypadá dobře, raději se na ni nikdy nespoléhejte na sto procent. Zejména pokud se chystáte na celodenní výšlap do hor. Počasí se tam totiž umí změnit doslova z minuty na minutu. Na výlet si proto sbalte si i nepromokavou bundu a kalhoty nebo aspoň pláštěnku.
Pláštěnka na batoh
Aby všechno, co máte v batohu, zůstalo v suchu, mějte sbalenou pláštěnku na batoh. Některé batohy pořídíte rovnou i s pláštěnkou, ale většinou si ji budete muset dokoupit samostatně. Rozhodně se ale vyplatí ji mít. Především pokud s sebou na výlety nosíte foťák, kameru, dron nebo jinou elektroniku, která by neměla navlhnout. Člověk přece jen trochu mokra snese, ale foťák už to zvládnout nemusí.
Ochrana před sluncem
Vždycky u sebe mějte sluneční brýle a kšiltovku, klobouk, šátek nebo jinou pokrývku hlavy, kterou rádi nosíte. Kromě toho si do batohu sbalte alespoň malé cestovní balení opalovacího krému s vysokým SPF a také balzám na rty s SPF.
Náhradní oblečení
Pokud vás přece jen přepadne nečekaný déšť a v okolí nebude žádné místo, kam se schovat, bude se hodit mít v batohu něco suchého, do čeho se převléknete. Koneckonců, promoknout může i membránové oblečení.
Podsedák
Skládací pěnový podsedák nebo jen uříznutý kousek obyčejné karimatky oceníte na sezení nejen v chladném počasí, ale třeba i v případě, kdy bude mokro.
Voda
Vždycky u sebe mějte dostatek vody. Raději si s sebou vezměte víc, než si myslíte, ž budete potřebovat. Tady se vyplatí i plánování trasy dopředu, kdy si zjistíte, jestli cestou bude nějaký zdroj pitné vody a bude možnost si vodu doplnit. Nicméně nespoléhejte jen na zdroje vody, může se stát, že najdete nefunkční kohoutem nebo vyschlý pramen. Často si beru kromě klasické lahve i termosku, která udrží vodu při pitelné teplotě.
Jídlo
Co s sebou vzít za jídlo nechám samozřejmě na každém vás. Níže najdete pár tipů, co vozím na výlety já a můžete se tak inspirovat. Dávám přednost spíše čerstvým svačinám, ovoci nebo hotovému jídlo před cukrovinkami a podobnými potravinami.
Menší svačina
- obložená houska nebo bagetka – to zná jistě každý
- Čerstvé ovoce nebo zelenina – banán, jablko nebo mrkev je pro mě docela „must have“, protože jsem žrout a musím pořád něco jíst. Taky je to super svačina pro děti, stačí jen nakrájet na menší kousky do krabičky.
- Sušené ovoce a oříšky na doplnění energie – sušený banán, švestky a nesolené kešu ořechy jsou moje oblíbené.
- Tyčinky – beru s sebou spíš energetické tyčinky ze sušeného ovoce s oříšky, které dodají mnohem víc energie než oplatek napěchovaný cukrem.
Sbalit si větší jídlo se bude hodit tehdy, když plánujete strávit celý den v přírodě, kde nebude možnost dát si oběd třeba v horské chatě nebo pokud prostě nechcete nikam na oběd. Můžete zvolit buď vlastní jídlo do krabičky nebo termosky na jídlo nebo koupit nějakou hotovku v pytlíčku. Výhoda druhé varianty je ta, že nemusíte nic vařit a nebudete muset nosit ani prázdnou krabičku i po zbytek dne.
Telefon a powerbanka
Mít u sebe telefon je dnes naprostá samozřejmost. Dejte si ale pozor, aby byl nabitý a na delší túru si sbalte klidně i powerbanku pro případ, že by v telefonu došla baterka. V telefonu mějte vždycky uložená důležitá telefonní čísla a také praktické aplikace, které se vám budou na cestách hodit. V tomto článku jsem sdílela ty, které sama používám.
Telefonní číslo na horskou službu
Pokaždé, když vyrážíte do hor, ujistěte se, že máte telefonní číslo na horskou službu. Pokud jezdíte do hor pravidelně, měli bysta mít tahle čísla uložená v telefonu. Níže pro vás mám čísla na horskou službu ve vybraných státech Evropy.

Čelovka, baterka
Svítilnu si sbalte pokaždé, když plánujete celodenní výlet. Nikdy nevíte, jestli se vám túra neprotáhne nebo se někde nezdržíte. Čelovka se vám potom bude hodit, abyste se zpátky nevraceli po tmě nebo si nemuseli svítit telefonem.
Lékárnička
Jednou z nejdůležitějších položek turistického vybavení je samozřejmě lékárnička. Bohužel se pravidelně setkávám s tím, že snad nikdo v mém okolí na cesty nevozí žádnou lékárničku, a to ani v případě, že jedeme do bikeparku, což je pro mě naprosto nepochopitelné. Lékárničku si opravdu berte vždycky, i když jste ji zatím nikdy nepotřebovali. O tom, jak si sbalit lékárničku jsem už napsala samostatný článek, tak se na něj taky mrkněte.

Multifunkční nůž
Malá a užitečná věcička, jakou je multifunkční nůž, využijete při různých situacích – při otvírání balíčku s jídlem, ustříhnutí obvazu nebo náplasti. Využijete ho také v případě, že si budete chtít udělat táborák a budete potřebovat uříznout nějakou větvičku na opékání.
Rychleschnoucí ručník
Malý a lehký ručník z mikrovlákna nezabere v batohu moc místa a bude se hodit pro případ, že budete mít v plánu se cestou zchladit v rybníce nebo řece. Využijete ho i místo deky, když si budete chtít sednout do trávy a na chvíli si odpočinout. Nakonec ho využijete i jako nouzovou pokrývku hlavy ve velkém horku.
Nikdy nepodceňujte ani ty nejmenší detaily, protože i ty mohou rozhodnout o tom, jak si výlet užijete. Je něco, co s sebou nosíte vy a v článku jsem to nezmínila? Napište svoje tipy do komentáře.