Aktualizováno 04/05/2025
Pálava je chráněná krajinná oblast na jižní Moravě rozprostírající se mezi Mikulovem a Pavlovem. Zahrnuje území Pavlovských vrchů, Milovického lesa a údolní nivy řeky Dyje a sahá až po hranici s Rakouskem.
I když je Pálava pro většinu republiky známá díky vinařství, není to jen víno a vinné sklepy, co sem přitahuje návštěvníky. Pálava je spojená i s několika důležitými historickými nálezy, včetně slavné sošky Věstonické Venuše. Najdete tady tady spoustu zajímavých míst, vyhlídek a romantických zákoutí, která stojí za návštěvu. V tomto článku se právě na tato místa podíváme blíže. A pokud by vás zajímaly i další tipy, kam na výlet na jižní Moravě, podívejte se i na tento článek.
Obsah článku
Příroda a krajina na Pálavě
Pro Pálavu jsou typické bílé vápencové skály Pavlovských vrchů, které obklopují nekonečné vinohrady. I když má chráněná krajinná oblast rozlohu jen 83 km2, nachází se tady velice rozmanitá příroda, 17 maloplošných chráněných území a také několik oblastí Natura 2000 včetně jedné ptačí oblasti. Zajímavostí je, že se na Pálavě nachází i největší české slanisko.
Pálava leží v jedné z nejsušších a nejteplejších částí České republiky. Právě díky zdejším klimatickým podmínkám rostou v této oblasti rostliny nebo žijí živočichové, které jinde v ČR nenajdeme vůbec nebo jen výjimečně. S trochou štěstí tady můžete zahlédnout třeba krásného dudka chocholatého nebo vzácného orla královského. Pokud byste se chtěli dozvědět více o zdejší přírodě, určitě navštivte Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích.
Ubytování na Pálavě
Ubytování na Pálavě je různorodé a největší nabídku najdete v Mikulově, třeba trochu netradiční zážitkové Apartmány Antico. Mikulov je ovšem poměrně rušné město a pokud hledáte více klidu, podívejte se do menších obcích v okolí. V Pavlově nabízí krásné ubytování třeba Sousedi nebo Marináda Viniční dům a z Apartmánu čtrnáct budete mít krásný výhled na nádrž Nové mlýny.
Nenechávejte výběr ubytování na poslední chvíli. Pálava bývá (hlavně v létě) hodně navštěvovaná a možnosti se tak můžou hodně zúžit.
Kam na výlet na Pálavě
Spousta návštěvníků sem přijíždí hlavně za vínem. Jak jinak taky, když tady najdete vinařství prakticky na každém kroku. My se ale vínu věnovat nebudeme a ukážeme si tipy, kam na Pálavě a v jejím okolí na výlet.
Děvín
Kdybych měla zmínit jedno místo, kam na Pálavě musíte zavítat, je to Děvín. Tady totiž najdete ty nejkrásnější místa. Děvín je vrchol, který se nachází mezi obcemi Klentnice a Pavlov a je dominantou zdejší krajiny. Celý kopec je možné dokola obejít a navštívit tak všechna místa, která se na něm nebo pod ním nachází. A hlavně – je odsud nádherný výhled na celou Pálavu.
Nejlepší způsob, jak si projít celý kopec, je vyrazit z Klentnice nebo z Pavlova. Při procházce uvidíte kapli sv. Anonína, skalní útvary Trůn a Velký špunt, pozůstatky hradu Neuhaus, skálu Strážce, vyšlápnete si na samotný vrchol Děvín a dál po pěšině dojdete až ke zřícenině hradu Děvičky (ten popisuju samostatně v dalším odstavci). Pod Děvičkami potom sejdete dolů a vrátíte se zpátky na parkoviště. Nebo se samozřejmě můžete vrátit stejnou cestou přes kopec. Celá procházka je dlouhá necelých 9,5 km a zabere asi 3,5 hodiny.
Zřícenina hradu Děvičky

Zřícenina hradu Děvičky (také Dívčí hrady) je místo, kam na Pálavě jezdím nejraději. Za mě jsou odtud ty nejkouzelnější výhledy. Do krajiny se tady můžete dívat skrze okna hradu, což dává výhledům mnohem lepší a tajuplnější atmosféru, kterou třeba na Děvíně nenajdete. A takový východ slunce je tady opravdu krásný.
Děvičky jsou dominantou Pavlovských vrchů a oblíbeným místem pro výlety. Jedná se o gotický hrad ze 13. století. Své jméno dostal podle tří skal stojících pod hradem (Tři panny). Tyto skály jsou podle pověstí zkamenělé dívky. Říká se, že se od těchto kamenů ozývá tichý nářek, který je možné slyšet za tichých nocí.
Zřícenina leží pod vrcholem Děvín nad Pavlovem a je z ní nádherný výhled do okolí. Na Děvičky se dostanete nejlépe z Pavlova. Na okraji obce najdete placené parkoviště (parkovné 50 Kč na den) a odtud můžete vyrazit k hradu. Cesta k hradu není dlouhá, provede vás kolem vinohradů a lese. V polovině potom cesta začíná stoupat do prudšího kopce, tady si trochu dáte do těla, ale není to dlouhé stoupání.
V současnosti se pracuje na záchraně hradu a probíhají jeho opravy.
- Vstupné v roce 2025
- Dospělí: 50 Kč
- Děti (6 – 18 let): 30 Kč
- Děti do 6 let: zdarma
Archeopark Pavlov
V muzeu Archeopark Pavlov se vrátíte do doby před 30 000 lety, do doby lovců mamutů, na jednu z nejvýznamnějších lokalit té doby. Expozice muzea vám přiblíží, jak lidé v této době žili, uvidíte předměty, které lidé používali při každodenní činnosti i k lovu, ale také umělecké předměty a seznámíte se s i historií výzkumů včetně nálezu Věstonické venuše.
Zajímavá je i samotná stavba muzea, která zaujme nejen milovníky architektury. Nadzemní část stavby je z bílého betonu a připomíná tak okolní bílé vápencové skály. Expoziční část muzea se nachází pod zemí, archeologické nálezy totiž zůstaly po odkrytí na jejich původním místě.
- Vstupné v roce 2025
- Dospělí: 150 Kč
- Děti (6 – 18 let): 80 Kč
- Děti do 6 let: zdarma
Klentnice
Další obec, která stojí za návštěvu, je Klentnice, kam můžete vyrazit za vínem, dobrou kávou, ale i výlety.
Za návštěvu jistě stojí Café Fara, kde najdete muzeum kávy s expozicí několika stovek kávových strojů, mlýnků a pražiček. Vychutnáte si tady nejen dobrou kávu, ale i skvělé jídlo. Café Fara je navíc parádní místo pro dovolenou, můžete se tady i ubytovat a zrelaxovat se v menším wellnessku.
Další zajímavé místo v Klentnici je kamenný kruh, který najdete v klentnické oboře. Pozor, momentálně (jaro 2025) je obora návštěvníkům uzavřena kvůli zamezení šíření nákazy slintavky a kulhavky.
Stolová hora a Sirotčí hrádek
Stolová hora i Sirotčí hrádek jsou další úžasná místa pro výlet na Pálavě. Leží hned vedle sebe v Klentnici a jejich návštěvu je ideální spojit do jednoho výletu. Celá procházka je dlouhá 5,5 km a zabere 2 h. Obě místa jsou přístupná po turistické stezce z Klentnice a z vrcholu jsou krásné výhledy na Novomlýnské nádrže, Mikulov a všudypřítomné vinohrady.
Stolová hora (známá také jako Tabulová hora) je vápencový vrchol a významná archeologická lokalita. Stolová hora je součástí národní přírodní rezervace Tabulová. Na jejích svazích rostou vzácné rostliny (např. šalvěj etiopská) a žijí chráněné druhy živočichů.
Sirotčí hrádek (nebo také Růžový hrad) je zřícenina gotického hradu ze 13. století. Leží na skále nad Klentnicí v přírodní rezervaci Růžový vrch a je chráněn jako kulturní památka.
K hradu se váže zajímavá pověst. Jako kastelán na něm působil templářský rytíř Čičoš, který byl velice oblíbený mezi lidmi v okolních obcích. Kolem hradu nechal vysázet růže pro svoji manželku Růženu, proto se hradu říká také Růžový hrad. Čičošovi jednoho dne přišel povolávací rozkaz, který ale odmítl splnit, protože se mu v té době měl narodit syn.
Nato na hrad přijel Komtur, aby Čičoše obvinil ze zrady. Naneštěstí komtura nicnetušící Růžena požádala, aby jejich syna pokřtil. Komtur souhlasil a dle tradice mu měl vybrat jméno. Chlapce pojmenoval Orphanus (sirotek) a hned poté dal Čičoše popravit. Růženě pak žalem puklo srdce a tím se z chlapce stal opravdový sirotek. Komtur potom odvezl Orphana a nechal popravit všechny na hradě. Jen jednomu se podařilo uniknout a přežít. Když se po letech Orphanus vrátil na hrad, našel na něm starce, který mu pověděl vše, co se tenkrát stalo. Orphanus se z toho zbláznil a od té doby jako šílený jezdí po nocích na koni z hrádku na Turold a Stolovou horu.
Kočičí skála a Kočičí kámen
Kočičí skálu a Kočičí kámen jsou dvě přírodní památky uprostřed vinohradů, které najdete mezi Mikulovem a Klentnicí. Jsou to menší kopce s vápencovými skalami, kde rostou kosatce nízké nebo třeba hlaváček jarní. Nachází se tady ale i ohrožené druhy rostlin nebo živočichů.
Pokud byste si chtěli udělat delší procházku nebo celodenní výlet na Pálavě, vyražte pěšky z Mikulova přes Kočičí skálu, Kočičí kámen, Stolovou horu až na Sirotčí hrádek.
Mikulov, srdce Pálavy plné historie a vína
Mikulov je malebné městečko, které vás okouzlí už na první pohled svým historickým centrem s barokními domy, romantickými uličkami a zákoutími a okolními vinohrady.
Dominantou města je bezesporu zámek Mikulov, který stojí na skále přímo nad náměstím a nabízí nejen krásné interiéry. V zámku najdete muzeum s nejrozsáhlejší tuzemskou expozicí vinařství. Za návštěvu stojí i Kozí hrádek, kostel sv. Václava, Dietrichsteinská hrobka nebo židovská čtvrť s hřbitovem, které připomíná pestrou historii Mikulova jako centra židovské kultury na Moravě.
Mikulov je také ideálním místem pro milovníky vína i dobrého jídla. Ač je to opravdu malé město, najdete tady opravdu velkou spoustu restaurací, kaváren, vinných sklepů a dalších podniků. Jeden podnik z nich trochu vyčnívá – Motel Eldorado. Restaurace motelu je totiž laděna do retro stylu, který vládl ve Spojených státech v polovině 20. století.
Svatý kopeček
Při návštěvě Mikulova, byste určitě neměli vynechat Svatý kopeček, odkud budete mít nádherný výhled na celé město, Pálavu a při dobré viditelnosti i na rakouské Alpy. Svatý kopeček je poutní místo a nejvýraznější přírodní dominanta Mikulova. Jedná se zároveň o přírodní rezervaci, ve které se nachází chráněné a vzácné druhy rostlin a živočichů.
Na Svatý kopeček vás zavede křížová cesta, která symbolizuje poslední cestu Krista na horu Golgotu. Na ní najdete celkem 14 kapliček, na vrcholu se potom nachází kaple svatého Šebestiána, vedle ní stojící zvonice a o kousek dál ležící Boží hrob.
Turold
Turold je vrchol na severním okraji Mikulova, celý kopec je součástí přírodní rezervace. Nachází se tady bývalý lom a je to skvělé místo pro krátký výlet na Pálavě třeba s dětmi. Dovede vás sem půl kilometru dlouhá naučná stezka, na které se dovíte více o fauně, flóře, ale také speleologii, geologii a archeologii. Součástí naučné stezky je i geopark, kde se seznámíte s různými horninami z celé České republiky.
Někdejší těžba vápence tady odkryla několik jeskyní. Nejvýznamnější byla Turoldova jeskyně, která později dostala název Na Turoldu a byla zpřístupněna veřejnosti. Jeskyni je možné navštívit od dubna do října. Jeskyně Na Turoldu a Liščí díra spolu tvoří jeskynní systém s délkou přes tři kilometry.
Aktuální informace o otvírací době a vstupném najdete na webu jeskyně Na Turoldu.
- Vstupné v roce 2025
- Dospělí: 170 Kč
- Děti (3 – 15 let): 100 Kč
- Děti do 3 let: zdarma
Kam na Pálavě k vodě
Nové Mlýny
Novomlýnské nádrže jsou často vyhledávaným místem ke koupání a vodním sportům jako je windsurfing nebo kitesurfing.
Oblíbený je hlavně ATC Merkur v Pasohlávkách. Můžete sem vyrazit jen na koupání na jeden den, ale i pod stan nebo do některé z chatek. Samozřejmostí jsou bary a stánky s občerstvením. Najdete tady i vlek na wakeboard, tobogán, dětské hřiště a můžete si zahrát plážový volejbal, nohejbal, stolní tenis nebo minigolf.
Zajímavostí Nových Mlýnů je ostrov s kostelem sv. Linharta. Ten najdete v prostřední nádrži, kostel je jediný pozůstatek vesnice Mušov, která byla zatopena. Často tak můžete slyšet, že se jde koupat „na Mušov“, právě podle této obce.
Aqualand Moravia
Aqualand Moravia je největší aquapark v Česku, který se nachází v Pasohlávkách. Najdete tu 20 tobogánů a skluzavek a 12 bazénů. Kromě zábavní části tady můžete navštívit i relaxační část – wellness Fórum Romanum, sluneční a římské lázně.
Lom Janičův Vrch

Lom Janičův vrch je další přírodní památka na okraji Mikulova. Jedná se o zatopený lom, který je oblíbeným místem pro koupání. Je to opravdu krásné místo, bohužel ale začal být lom velice populární a kvůli ochraně zdejšího ekosystému bylo zavedeno vstupné (50 Kč za dospělého) a zároveň je vstup omezený na nejvýše 100 návštěvníků v jednu dobu. Není možné sem jít se psem.
Koupaliště Riviéra
Koupaliště Riviéra se nachází přímo v Mikulově a z bazénu tady budete mít výhled až na zámek. O letních prázdninách můžete využít i večerní koupání od 20 do 22 hodin. Najdete tady tobogán, velkou skluzavku a pro malé děti brouzdaliště.
Co dalšího vidět v okolí Pálavy
Lednicko-valtický areál
Lednicko-valtický areál patří mezi nejnavštěvovanější památky v celé České republice. Je zapsaný na seznam UNESCO a je jedním z největších parků v Evropě. Zámek Lednice je krásným, romantickým místem a určitě stojí za návštěvu, především nádherný zámecký park, ve kterém se můžete procházet hodiny a stále budete mít objevený jen zlomek areálu.
Zámek Valtice je dalším klenotem tohoto areálu. V okolí Lednice a Valtic se nachází i mnoho cyklostezek, které vás provedou malebnou krajinou i mezi vinicemi. Najdete tady i spoustu vinařství a vinných sklepů, které můžete navštívit.
Levandulová farma
V nedalekých Starovičkách můžete navštívit levandulovou farmu s obchůdkem a kavárnou Lavandia. Kromě návštěvy krásného levandulového pole si můžete dát levandulovou limonádu nebo kávu či něco sladkého. Můžete sem vyrazit s pejskem a zvládnete to i s kočárkem.
Svět bludišť
Tento bludišťový park můžete navštívit v Drnholci. Najdete tady hned několik bludišť a kromě nich i další atrakce – motokáry, vzduchové trampolíny nebo herní zónu. Zaručeně se tu zabavíte s dětmi klidně na celý den.
Pár tipů a rad na závěr
Vzhledem k tomu, že je Pálava jedním z nejteplejších míst u nás, vždycky si na procházky vezměte dostatek vody. A to i když trasy tady na první pohled nejsou nijak dlouhé, bývá tady opravdu horko. A víno? To si raději dejte po procházce, abyste si náhodou nepřivodili nějaký ten karambol na místních skalách. Takové úrazy už se tady také staly.
Stezky jsou tady často kamenité, dejte si proto pozor za mokrého počasí, vápenec totiž umí být pěkně kluzký.
Pálava je plná krásných míst a úžasných vyhlídek, mějte ale na paměti, že se pohybujete v chráněné oblasti a ne na všechna místa je možné vstoupit. Buďte prosím ohleduplní a respektujte tato pravidla.
Některá místa patří do zvláště chráněných území, držte se proto vyznačených cest a nevjíždějte do těchto míst na kole. Během roku se můžete setkat se zákazem vstupu na cesty nebo vyhlídky, kam se jinak lze dostat.
Všechna tato pravidla mají svůj důvod, a to kvůli křehkému ekosystému. Pohybem mimo značené cesty nejen rušíte živočichy (hlavně ptáky, kteří v oblasti hnízdí), ale zároveň chůze mimo chodníky narušuje tenkou vrstvu půdy na skalách, na kterých se potom neuchytí žádné rostliny. Pokud sem přijdete s dětmi, je to také skvělá příležitost naučit je, jak přírodu chránit.
Často kladené otázky
Co navštívit na Pálavě, když sem pojedu jen na jeden den?
Pokud jedete jen na otočku, doporučuji si projít Děvín a podívat se na Děvičky. Za mě je to nejhezčí místo z celé Pálavy, budete mít super panoramatické výhledy, ale uvidíte i kousek historie a nádherné přírody. Jako druhou možnost bych šla na Stolovou horu a Sirotčí hrádek.
Kam na Pálavě za nejlepšími výhledy?
Ty nejlepší jsou z Deviček, je to moje srdcovka. Z celého Děvína jsou ale parádní panoramatické výhledy. Za dalšími vyhlídkami pak vyražte na Stolovou horu nebo Svatý kopeček.
Kam na Pálavě za dobrým vínem?
Tady asi nemáte kam šlápnout vedle. Nejvíce se nabízí Mikulov, který je srdcem Pálavy, ale neuděláte chybu ani v Pavlově nebo jiné okolní obci. Perfektním místem pro milovníky vína jsou nedaleké Valtice.